יישור שיניים למבוגרים: כל מה שחשוב לדעת

השיניים שלנו הן גם כלי העבודה שלנו והעוזרות הנאמנות שלנו במלאכת האכילה וגם שחקן מרכזי וכרטיס הביקור שלנו לחיוך ולמראה הפה והפנים שלנו. ככאלה עלינו לשמור עליהן מכל משמר, לצחצח אותן לפחות פעמיים ביממה, לשמור על היגיינת הפה ולדאוג לכך שהן תישארנה ישרות ונקיות.

יישור שיניים למבוגרים כל מה שחשוב לדעת
יישור שיניים למבוגרים כל מה שחשוב לדעת

אך מה לעשות שלפעמים הגנטיקה שלנו בוגדת בנו או שאנו עוברים תאונה בה מעורבות השיניים ולפעמים הן נפגעות בצורה כזאת הדורשות טיפול יישור ובואו נודה על האמת: אף אחד לא אוהב ללכת לרופא שיניים, לא ילדים ולא מבוגרים.

אמנם יישור שיניים או הליך פחות מפחיד וכואב מטיפול עקירה או טיפול שורש למשל, ואם רופא שיניים מפחיד אותנו אז שיננית קצת פחות מפחידה ואורתודנט, בעל המקצוע המבצע את הטיפול הוא כבר ממש בסדר. בכל מקרה כל מי שצריך לעבור הליך יישור שיניים, לרבות מבוגרים ואף על פי שלרוב יישור שיניים נעשה בגיל צעיר מאוד או בגיל ההתבגרות, הנה 5 שיטות מובילות ליישור שיניים:

5 שיטות יישור שיניים למבוגרים

יישור שיניים לינגואלי (פנימי) – נתחיל דווקא בטיפול הנחשב יוקרתי יותר כיוון שבניגוד לשאר הטיפולים המשתמשים בגשר, פלטה או טבעות חיצוניות המורכבות על גבי השיניים, יישור שיניים למבוגרים בשיטת הלינגואלית נעשה על ידי הדבקת משטח על הצד הפנימי של השיניים ויתרון השיטה הוא כמובן בעובדה שהמתקן נסתר בתוך הפה, אסתטי יותר ומאפשר לנו להסתובב אתו בכל מקום ללא בעיה וחשוב מכך: ללא שאף אחד ישים לב לכך. המשטח  נוצר על ידי סריקת השיניים וחלל הפה  ויצירת מודל תלת ממד המותקן לאחר מכן בהתאמה אישית בפה. שיטה זו מיועדת למי שהמראה החיצוני חשוב עבורו או עבורה אך החיסרון שלה הוא גישה לא נוחה כל כך למתקן להוצאה והכנסה וכן קושי מסוים בשמירה על היגיינת הפה כאשר הוא מותקן.

קשתית שקופה שיטת אינויזליין – שיטת יישור שיניים חדשה יחסית ופופולרית מאוד גם בקרב ילדים וגם בקרב מבוגרים. שיטה זו משתמשת בקשתיות שקופות עשויות פולימר דק ושקוף וגם היא נעזרת בטכנולוגיית תלת ממד הקוראת את צורת הפה ותנועת השיניים. היתרון הוא השקיפות והאסתטיות כמובן אך בהליך זה יש לשאת את הקשתיות רוב שעות היממה ואף להחליפן אחת לשבועיים בערך על מנת  להמשיך בהליך יישור השיניים על פי תוכנית שנקבעה מראש. יתרונות השיטה רבים ומעבר לשקיפות מדובר במתקן נוח לשימוש, קל להוצאה וניקוי וללא סיבוכים אפשריים כמו למשל קובייה שהתנתקה מהגשר בשיטה הרגילה, חוט מתכת שהתעקם וכדומה. 

דמון Damon יישור שיניים למבוגרים – בשיטה זו משתמשים בסמכים ללא גומיות אשר ננעלים מעצמם על גבי כל שן בנפרד. שיטה זו טובה במיוחד למי שזקוק להרחבת שיניים בשל החיכוך הקטן יחסית שלה והיא גם מאפשרת תזוזה חלקה יותר של השיניים. חומרי הגלם מהם מכינים את מערכות הדמון יכולים להיות פורצלן או מתכת, כאשר גשר הפורצלן אסתטי יותר אך עמיד פחות. מדובר בטיפול מהיר המפעיל כוח עדין על השיניים ולכן הוא נוח יותר. היגיינת הפה נשמרת בקלות בשיטה זו  (כמובן אך ורק במידה ואתם לוקחים בה חלק פעיל ומקפידים על צחצוח השיניים וניקוי חלל הפה).

יישור שיניים למבוגרים בעזרת סמכי חרסינה – זהו טיפול מהיר וקצר השומר על המראה האסתטי של השיניים במידה והסמכים המותקנים שקופים, וגם אם הם עשויים חרסינה הם אולי בולטים יותר לעין אך רופא מטפל טוב ישתמש בשיטה בסמכי חרסינה איכותיים השומרים על הצבע שלהם ולא נשחקים במידה רבה. עדיין מדובר שיטה חיצונית, כלומר לא גשר נסתר או פנימי והיא דורשת הדבקה של הסמכים על השיניים והעברת פס מתכת לקיבוע בעזרת גומיות. טיפול איכותי בשיטה זו יעשה שימוש בסמכים אשר ננעלים בצורה מדויקת יותר וכמעט ללא חיכוך כך שנשיאתם לא כואבת ומאפשרת אכילה בצורה נוחה יחסית.

יישור שיניים למבוגרים בשיטה הקלאסית – שמרנו את הרע ביותר לסוף, ובאמת, שיטת יישור השיניים הקלאסית נעזרת בגשר המורכב מקוביות מתכת בולטות ולא אסתטיות. היא אמנם זולה יותר אך המראה הלא מלבב, אורך הטיפול הרב יחסית וחוסר הדיוק, הופכים אותה לפחות רלוונטית בשנים האחרונות, במיוחד כאשר כבר קיימות שיטת חדשות ומתקדמות יותר, את חלקן מנינו כאן. עבור מבוגרים להם המראה החיצוני פחות משמעותי ייתכן ושיטה פשוטה זו היא הפתרון המועדף, אף על פי שכאמור יש פתרונות איכותיים יותר גם ברמת הנראות וגם בפן החשוב יותר: איכותי הטיפול, יישור השיניים הרחבת השיניים או כל בעיה אחרת הנדרשת ליישור השיניים אצל מבוגרים.

לסיכום, באיזו שיטה ליישור שיניים נראה לכם שתבחרו? בכל מקרה אנו ממליצים לכל אחד ואחת הזקוקים לטיפול יישור שיניים למבוגרים או לילדים לקבל ייעוץ מקצועי טרם בחירת השיטה שלו או שלה ליישור השיניים. אורתודנט מוסמך ומקצועי יוכל לפרוש בפניכם את כל האפשרויות, להראות לכם את כל ההתקנים במו עינכם ותוכלו לשאול לשאלות, להרגיש את החומרים ולקבל החלטה על סמך כל הגורמים החשובים לבחירת שיטה ליישור שיניים: נוחות, נראות וכמובן הגורם החשוב ביותר: איכות השיטה ויכולתה ליישר את השיניים בצורה הרצויה בכל המקרים, לרבות במקרים של שיניים בולטות, שיניים רחבות מדי ועוד. שמרו על השיניים שלכם בכל גיל וזכרו שהן ילוו אתכם לכל החיים, בהצלחה.